W minioną sobotę odbyły się dożynki gminne w sołectwie Wielowicz. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym, którą poprowadził proboszcz z Wąwelna ks. Andrzej Pacer. Towarzyszył mu ks. Franciszek Kurowski, Proboszcz z Pęperzena, który to uroczyście poświęcił złożone wieńce.

Po mszy zebrani goście podążyli tłumnie na „Wiejski plac rekreacyjny”. Przemarsz prowadziła orkiestra, za nią poczty sztandarowe z OSP: Sośno oraz Rogalin. Przedstawiciele KGW i sołectw z dumą nieśli efekty swojej ciężkiej pracy w postaci wieńców dożynkowych. Całość dopełniały przepiękne ludowe stroje oraz urokliwe bryczki charakteryzujące naszą Polską wieś.

Po przybyciu na teren boiska starostowie dożynek, pani Krystyna Niewczas wraz z panem Zbigniewem Gabrielem, złożyli chleb i płody rolne na ręce Wójta Gminy Sośno oraz Przewodniczącej Rady Gminy Sośno, które następnie pokroili i rozdali obecnym gościom. Wójt wręczył podziękowania i upominki dla KGW i sołectw za okazany trud i zaangażowanie w życie gminy. Za swoją niezastąpioną pomoc dla sołectw podziękowania otrzymał również Bank Spółdzielczy w Więcborku oraz KGW Wielowicz za promocję gminy Sośno.

Wcześniej gościom dożynkowym mieszkańcy Wielowicza przedstawili, wykonany przez siebie film, który wprowadził wszystkich w atmosferę żniw i dożynek. Wystąpili w nim mieszkańcy Wielowicza, w tym gospodynie z KGW i AKTYWNI z Wielowicza. (Film dostępny na www.wielowicz.pl) Także z ogromnym aplauzem i zainteresowaniem przywitany został występ dorosłych i dzieci w przedstawieniu pt. „Rzepka” Juliana Tuwima, który był pięknym przykładem integracji społecznej „bez względu na wszystko”.

Dla zainteresowanych rozstawione były stoiska Banku Spółdzielczego w Więcborku, LGD „Nasza Krajna”, Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, „Guzik z Pętelką” oraz Fermy Drobiu Gospodarstwa rolnego Wilgosiewicz Krzysztof. Atrystki z gminy Sośno Oraz z Więcborka przedstawiały swoje rękodzieło.

Dla przybyłych gości, oprócz niesamowitego klimatu, niespotykanych elementów dekoracyjnych czekał smaczny poczęstunek oraz przejażdżki bryczkami.

Niewątpliwie genialnym pomysłem było stworzenie pocztówek, wydanych przez Sołectwo Wielowicz z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, ukazujących zmiany infrastruktury we wsi Wielowicz i jej okolicach.

Zapraszamy do galerii.