Pierwsza narada z sołtysami nowej kadencji
W okresie wakacyjnym Wójt Gminy Sośno Piotr Dobrzański spotkał się z sołtysami, którzy swój urząd, jako organ wykonawczy w sołectwie zaczęli pełnić od 1 lipca 2024 roku.
Narada odbyła się w dniu wczorajszym, tj. 19 sierpnia 2024 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno i trwała w godzinach od 9:00 do 11:00.
Oprócz wójta gminy i licznie zebranych sołtysów, w spotkaniu uczestniczyli również: Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier, kandydat na nowego Skarbnika Gminy Sośno Arkadiusz Stryszyk oraz Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki.
Zanim przystąpiono do omawiania tematów będących przedmiotem spotkania, włodarz gminy Piotr Dobrzański wspólnie z przewodniczącym rady gminy Ryszardem Badzińskim wręczyli sołtysom listy gratulacyjne, których nie mieli okazji przekazać podczas ostatniej czerwcowej sesji Rady Gminy Sośno (z uwagi na nieobecność sołtysów). Ponownie życzono wszystkim sołtysom owocnej współpracy z władzami gminy oraz mieszkańcami poszczególnych sołectw.
W związku z tym, iż sołtysi powoli zaczynają przygotowywać się do zebrań wiejskich w celu podziału funduszu sołeckiego na 2025 rok wyjaśniono sołtysom pojęcie funduszu, od kiedy on funkcjonuje w naszej gminie, jakie są zasady jego naliczenia (które czynniki mają wpływ na wysokość funduszu), podano terminy i warunki składania wniosku wraz z dokonywaniem jego zmian w ciągu roku budżetowego, wymieniono przykładowe rodzaje przedsięwzięć możliwych do zrealizowania w ramach funduszu sołeckiego oraz wspomniano o zwrotach części wydatków wykonanych z tytułu realizacji funduszu.
Ponadto wymieniono sołectwa, które posiadają dodatkowe środki z tytułu wynajmu sal wiejskich w 2023 roku. Podano sołtysom kwoty, które można przeznaczyć na rzecz wsi w celu poprawy warunków życia mieszkańców. Zwrócono sołtysom uwagę na to, że o przeznaczeniu tych środków decyduje organ stanowiący sołectwa, tj. zebranie wiejskie (mieszkańcy danych wsi).
Wójt gminy wyszedł z propozycją koordynacji terminów zebrań wiejskich, co umożliwi mu udział z tych spotkaniach.
Z uwagi na to, iż wśród sołtysów gminy Sośno są osoby, które po raz pierwszy pełnią swoją funkcję przekazano im również najistotniejsze informacje dotyczące poboru podatku i opłat lokalnych wraz z ich udokumentowaniem w formie kwitariuszy przychodowych. Wszyscy sołtysi otrzymali instrukcję inkasenta, w której zawarte są szczegóły związane m.in. z rozliczaniem pobranych wpłat.
Nawiązano także do tematu prac społecznie użytecznych wykonywanych nieodpłatnie przez osoby skazane na rzecz społeczności lokalnych, informując sołtysów o ich roli i obowiązkach z tym związanych.
Podczas narady poproszono sołtysów o przekazanie swoich zdjęć niezbędnych do wydania im przez wójta gminy legitymacji na czas trwania pięcioletniej kadencji, podając sołtysom powody, dla których dokument ułatwi im pracę w zakresie realizowanych zadań w sołectwie.
Poruszono temat tegorocznych i przyszłorocznych dożynek gminnych. W trakcie dyskusji sołtys wsi Sośno Stanisław Gackowski zadeklarował, że w 2025 roku, wspólnie z sołtysem wsi Zielonka, zorganizują dożynki gminne w Sośnie, prosząc jednocześnie sołectwo Wielowiczek i Toninek o wsparcie przy organizacji imprezy.
Przy okazji wójt gminy zwrócił się do sołtysów z prośbą, aby informowali pracowników urzędu gminy o terminach imprez sołeckich. Wójt planuje wprowadzić kalendarz imprez i wydarzeń, celem uniknięcia dublowania się festynów w gminie.
Dyrektor zakładu budżetowego Marcin Grubicki nawiązał do sprawy dotyczącej sposobu powiadamiania mieszkańców gminy o przerwach w dostawie wody, które spowodowane są planowanymi pracami lub awariami sieci wodociągowej. Mieszkańcy są proszeni o podawanie numeru telefonu do systemu powiadamiania (ZGK w Sośnie, ul. Nowa 9).
Spotkanie zakończyło się dyskusją, podczas której podejmowane były tematy dotyczące problematyki bezdomności kotów w gminie oraz sytuacji związanej z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), którego nośnikiem jest dzik. ASF stanowi poważny problem epidemiologiczny i ekonomiczny dla rolników z gminy Sośno zajmujących się hodowlą trzody chlewnej w związku z występowaniem choroby na terenach graniczących z naszym powiatem.
Na zakończenie narady sołtys wsi Dziedno Ryszard Badziński poinformował, że w gminie Sośno widziane są szopy pracze, zaznaczając, że są one sporym zagrożeniem dla naszego otoczenia.
Zachęcamy do obejrzenia poniżej zamieszczonej fotorelacji z narady.
Sporządziła: Agnieszka Daniluk