Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Środa, 24 lipca 2024
Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
pochmurno
15°C

Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w debacie nad raportem o stanie gminy Sośno w 2023 roku. Zostało kilka dni na zgłoszenie.

Od 2019 roku organ wykonawczy, tj. wójt gminy, w terminie do 31 maja 2024 roku zobowiązany jest przedstawić raport o stanie gminy. Raport rozpatrywany jest przez organ stanowiąco–kontrolny podczas sesji absolutoryjnej, którą zaplanowano na przyszłą środę, 29 maja 2024 roku na godzinę 9:00 w sali narad Urzędu Gminy Sośno. Niniejszy dokument przedstawiony będzie przed podjęciem uchwały dotyczącej absolutorium. Nad raportem przeprowadzona zostanie debata. Podczas debaty, oprócz radnych, głos będą mogli zabrać również mieszkańcy gminy Sośno. W tym celu, do dnia 28 maja 2024 roku, należy złożyć przewodniczącemu rady gminy pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej dwudziestu mieszkańców. Druk zgłoszenia zamiaru zabrania głosu w debacie umieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Sośno oraz na stronie internetowej naszej gminy. Raport stanowi podsumowanie działalności wójta w 2023 roku, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy, a nawet budżetu sołeckiego. Przyjąć można, że raport o stanie gminy Sośno obejmuje całość spraw nieujętych w sprawozdaniu finansowym. 

W związku z tym, że zbliża się majowa, absolutoryjna sesja Rady Gminy Sośno radni poszczególnych komisji rady gminy spotkali się 22 i 23 maja 2024 roku, aby omówić materiały będące przedmiotem wspomnianej sesji. Projekty uchwał, które przedłożono radnym pod obrady sesji zostały przez nich zaopiniowane pozytywnie jednogłośnie. 

W trakcie spotkań pytano wójta o plany przeniesienia oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej z Wąwelna do obiektów w Sitnie oraz o posiadane przez gminę Sośno instrumenty, dzięki którym można byłoby skutecznie zachęcić inwestorów do wybudowania marketu w Wąwelnie. Poza tym pytano o termin wykupu działki od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Sośnie, na której znajduje się PSZOK. Wójt gminy poinformował, że budowa marketu może doprowadzić do upadku lokalnych przedsiębiorców. Jednakże, jeżeli znajdzie się potencjalny inwestor, który zechciałby zainwestować w naszej gminie, a inwestycja nie będzie stwarzać problemów prawnych, to wójt nie widzi przeciwskazań. Pytano także wójta o sposób finansowania inwestycji w naszej gminie. Czy środki na ich realizację pochodzą w 100 % z budżetu gminy, czy są one pozyskiwane z zewnątrz. Wyjaśniono radnym, że gmina skutecznie pozyskuje fundusze zewnętrzne, które wraz ze środkami własnymi umożliwiają realizację inwestycji. Na tę chwilę gmina Sośno planuje, przy wsparciu środków zewnętrznych, wybudować boisko szkolne w Wąwelnie. 

Dodatkowo podczas posiedzeń komisji złożono wnioski formalne dotyczące stanu hydrantów w naszej gminie oraz odnośnie wycinki zakrzaczeń przy drodze powiatowej na trasie prowadzącej z Sośna w kierunku Wąwelna, jak również przy drodze gminnej na trasie Dębowiec–Rogalin (na drogę gminną nachodzą gałęzie z pobliskiego lasu, za który odpowiada Nadleśnictwo Runowo). Z hydrantu, który znajduje się we wsi Dębiny, nieustannie cieknie woda. O awarii już dawno informowano dyrektora zakładu budżetowego. Z kolei hydranty umiejscowione w sołectwie Rogalin i Sośno są zarośnięte oraz źle oznakowane. Podkreślono, że hydrant przy sklepie w Rogalinie na skrzyżowaniu w kierunku Toninka jest zepsuty. 

Ponadto radni zwrócili uwagę, że w kilku sołectwach dochodzi do nagłych skoków napięcia sieci energetycznej, które powodują, że żarówki zaczynają pulsować, a domowe sprzęty wyłączają się i tym samym dochodzi do ich awarii. Zwrócono się do wójta także z pytaniem o oświetlenie uliczne. Pytano, czy lampy w okresie letnim mają działać o tych samych godzinach, które obowiązywały w okresie zimowym, dodając że w sołectwie Dziedno i Dębiny lampy świecą się przez całą noc.

Sporządziła: Agnieszka Daniluk

Galeria zdjęć

Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 8 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 7 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 3 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 2 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 5 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 6 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 4 Wspólne posiedzenia komisji w maju 2024 roku 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.